Buffets
-
Rowanbeck D821-60 Dining Room Server
(Buffets - Server)Inspired by art deco design, this dining server makes a lasting impression in a simply stunning way. Its magnificent rounded silhouette is enhanced with a rich layered black finish on the textured wood grain surface. Complete with glass cabinet doors, interior shelving and tapered legs, it’s the contemporary statement piece you’ve been seeking to elevate late-night dinners and full-on family feasts.
$959.95
$1,649.95
Save $690.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Rowanbeck |
| Type | Server |
| Style | Contemporary |
| Color | Black |
| Material | Glass, Wood or Wood Byproducts |
| Additional Information |
• Made with hardwood solids and oak veneer • Black finish on textured wood grain surface • 3 glass cabinet doors • Interior shelving • Burnished nickel-tone pulls • Tapered legs • Assembly required |
| DIMENSIONS | |
| Width | 74.13 inch(es) / 188.29 cm |
| Height | 35.13 inch(es) / 89.23 cm |
| Depth | 17.13 inch(es) / 43.51 cm |
| Weight | 159 lb(s) / 72.12 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 76.63 inch(es) / 194.64 cm |
| Height | 36.25 inch(es) / 92.08 cm |
| Depth | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Weight | 206.99 lb(s) / 93.89 kg |
| Volume | 32.15 cu. ft. / 0.91 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052882483 |
-
$909.95
Save $380.00
$529.95
Gretlynn D501-25 Rectangular Dining Room Table
(Dining Tables - Rectangle)Small spaces don’t mean you have to sacrifice big style. This table sets the stage for casually cool dining. + More
-
This counter height bar stool serves up the best in cottage styling. Its contoured seat keeps you comfortable + More
-
$289.95
Save $120.00
$169.95
Rowanbeck D821-01 Dining Upholstered Side Chair
(Dining Seating - Chairs)Inspired by art deco design, this dining chair makes a lasting impression in a simply stunning way. Its + More
-
$419.95
Save $180.00
$239.95
Rowanbeck D821-02A Dining Upholstered Arm Chair
(Dining Seating - Chairs)Inspired by art deco design, this fully upholstered dining chair makes a lasting impression in a simply + More
-
Informed by art deco design, this oval dining table makes a lasting impression in a simply stunning way. Its + More
